افسردگی بیسشتر افسرده ها با افزایش آلودگی هوا

ساخت وبلاگ
چکیده : هنگام آلودگی هوا، افراد زودرنج تر، پرخاشگرتر، عصبانی تر و کم تحمل تر می شوند. یعنی با اینکه ... با عنوان : افسردگی بیسشتر افسرده ها با افزایش آلودگی هوا بخوانید :

هنگام آلودگی هوا، افراد زودرنج تر، پرخاشگرتر، عصبانی تر و کم تحمل تر می شوند. یعنی با اینکه در گذشته هم این مشکلات را داشته اند، اما حالا خیلی زودتر به استرس ها، واکنش و حساسیت نشان می دهند.
انگار همه عادت کرده ایم آسمان شهرمان را بدون ابر و پرنده و غبارآلود ببینیم؛ در حالی که متخصصان بارها در اخبار آلودگی هوادرباره عوارض آلودگی هوا و تاثیر آن روی سلامت قلب و عروق، سیستم تنفسی، پوست و… هشدار داده اند، اما بد نیست بدانید تنفس هوای آلوده، سلامت روان مان را هم به خطر می اندازد.

هوای کثیف

هوای کثیف

امروزه بیشتر فکر خانواده ها بخاطر آلودگی هوا این است که آیا فردا مدارس تعطیل است؟ این تعطیلی فردا یکی از عوامل عقب ماندن درسی کودکان در خوانواده ها میباشد.

یکی دیگر از مهم ترین مشکلات کلانشهرها، حجم بالای خودروهاست که آلاینده های خطرناکی مثل سرب تولید می کنند.

باید بدانید سرب علاوه بر آثار زیانباری که بر سلامت جسمی افراد دارد و احتمال ابتلا به سرطان و سقط جنین را افزایش می دهد، سلامت روانی افراد را هم تهدید می کند؛ به عنوان مثال بر عملکرد سیستم عصبی تاثیر منفی می گذارد وباعث بروز سردردهای شدید (بویژه در بیماران مبتلا به میگرن) و کم شدن قدرتحافظه می شود.

دکتر شاهین جلفایی، متخصص مغز و اعصاب می گوید:نتایج بررسی های بسیاری نشان می دهد آلودگی هوا بویژه سربی که به دلیل سوخت نامناسب خودروها در هواپخش می شود، می تواند احتمال تولد کودکان مبتلا به نقص عضو و همچنین اوتیسم و بیش فعالی را دو تا سه برابر افزایش دهد.

همچنین هر چه عوارض مسمومیت ناشی از سرب بیشتر شود اختلالات ذهنی افزایشمی یابد که به مرور باعث فراموشی های دائم، بیماری های لرزشی و علائمی شبیه جنون خواهد شد.

ارتباط آلودگی هوا و پرخاشگری

آلودگی هوا با کاهش انرژی و ایجاد خواب آلودگی همراه است و زمینه بروز پرخاشگری را فراهم می کند. در واقع وقتی فرد به دلیل آثار آلودگی هوا که یکی از آنها کمبود اکسیژن است، بی حوصله یا کم حوصله می شود قادر به کنترل خشم خود نیست و عصبی رفتار می کند.

به گفته دکتر جلفایی، حتی براساس نتایج پژوهش های انجام شده روی حیواناتدر فضای آزمایشی و در شرایطی که اکسیژن رسانی کاهش پیدا کرده بود، متخصصاندریافتند با کاهش انتقال اکسیژن به مغز، رفتارهای پرخطری از حیوانات سر زد.

هوای کثیف

ین وضع درخصوص انسان ها نیز صادق است، به طوری که هر چقدر میزان اکسیژن رسانی به مغز کاهش پیدا کند، برخی نقاط حساس مغز تحریک می شود، در نتیجه اختلالاتی مانند پرخاشگری و البته افسردگی، اختلال در تمرکز و کند شدن عملکرد ذهنی را در پی دارد.
همه اینها عواملی هستند که افراد را در موقعیت های اجتماعی و شغلی و کودکان را با تعطیلی مدارس دچار مشکل می کنند.

آلودگی هوا و تغییر شخصیت

یک فرد افسرده، همیشه دنیا را غبارآلود می بیند. آلودگی هوا در دراز مدتمی تواند شخصیت افراد را هم تغییر دهد؛ مثلا اگر فردی برونگراست، به یک فرد درونگرا تبدیل شود و دیگر مثل سابق اجتماعی و سرزنده نباشد؛ در حالی کهبه گفته پژوهشگران، در هوای آلوده به علت کاهش اکسیژن و اختلال در عملکرد مغز، فرد به مرور زمان نه تنها مهارت های اجتماعی خود را از دست می دهد، بلکه مدام دچار فراموشی خواهد شد و همین موضوع می تواند زمینه ساز بروز آلزایمر در سنین سالمندی و حتی میانسالی باشد.

افسردگی بیسشتر افسرده ها

آلودگی هوا تاثیر روانی مضاعفی بر بیماران افسرده دارد، قدرت تصمیم گیریآنها را ضعیف می کند و فرد بی انرژی، بی حوصله و خسته است. به گفته این متخصص مغز و اعصاب، همه این عوامل باعث می شوند بیماری افسردگی شدیدتر شود.در عین حال در افراد مضطرب و به اصطلاح استرسی، آلودگی هوا اوضاع را وخیم تر می کند، به طوری که فرد علاوه بر تحمل استرس بیشتر دچار بعضی علائم جسمیمانند تپش قلب و تنگی نفس خواهد شد که منشا عصبی دارد.

افسردگی,...
ما را در سایت دنبال می کنید

نویسنده : بازدید : 9 تاريخ : پنجشنبه 18 آبان 1396 ساعت: 19:55